Medical Expert Health

Pazartesi - Pazar

7/24

Türkiye

İstanbul

PRP Tedavisi (Platelet Rich Plasma)

İçindekiler

Saç dökülmesini durdurmak, zayıflamış ve incelmiş saçları canlandırmak ve saç kalitesini arttırmak için kullanılan bir yöntem olan PRP Tedavisi veya Platelet Rich Plasma, kişinin kendi kanından elde edilen plazmanın saçlı veya seyrek bölgeye enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Bu işlem için kişiden 10 cc kadar kan alınır ve yaklaşık 15 dakika süren laboratuvar işlemleriyle akyuvarlar ve trombositler plazmadan ayrıştırılır. Elde edilen plazma daha sonra saçsız veya seyrek bölgeye enjekte edilir, böylece saçların kalitesi artar ve incelmiş, tüy halini almış saçlar canlanır.

PRP saç tedavisi uygulamasında, kırmızı kan hücrelerinden ayrışan trombositlerden elde edilen plazma, saçlı deriye yaklaşık 10 dakikalık bir uygulama süresi boyunca küçük dozlarda enjekte edilir. Bu uygulama, zayıflamış, cansızlaşmış ve hatta tüy haline gelmiş saç tellerini canlandırmak ve ölmeye yüz tutan saç köklerini diriltmek için kullanılır. Amacı, saçların eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olmaktır.


PRP tedavisi, elde edilen plazma içinde yoğun trombosit (pıhtı hücreleri) ve lökosit (beyaz kan hücreleri) bulundurur. Bu trombositler ve lökositler aktive edildiğinde, büyüme faktörleri salgılarlar. Saç tedavisinde kullanılan PRP, büyüme faktörleri sayesinde kök hücrelerin yenilenmesini ve çoğalmasını tetikler. Bu sayede, dokuda ciddi bir yenilenme meydana gelir ve saçların daha sağlıklı ve güçlü çıkmasına yardımcı olur.

PRP Tedavisi

PRP Tedavisi Hangi Amaçlarla Kullanılır?

PRP, çeşitli amaçlarla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Saç dökülmesi tedavisinde kullanılarak, saçlı deride güçsüz, kırılmış, hasarlı saçları ve saç üretimi yeteneği durmuş olan saç köklerini uyararak, saç dökülmesini durdurur. Aynı zamanda saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Ciltte herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmış çatlak, iz, skar gibi lezyonların etrafında yara iyileştirici mekanizma ile çalışan pıhtı hücreleri, salgıladığı büyüme faktörleriyle lezyonlarda iyileşme, görünümlerinde azalma ve küçülme sağlar.

Cilt lekelerinde kullanılarak, cilde verilen pıhtı hücrelerinin salgıladığı büyüme faktörleriyle ciltte renk oluşumunu sağlayan melanin hücrelerinin çalışma sistemi normal sınırlarda tutularak cilt lekelerinin tedavisi sağlanır.

Ayrıca cilt gençleştirici olarak kullanılarak, PRP uygulanan bölgede salgılanan büyüme faktörleri sayesinde iyileşme görülür. Bu sayede kolajenin yeniden yapılanmasına ve üretiminin artmasına bağlı olarak ciltte elastikiyet artar, cilt sarkmaları ve kırışıklıklar azalır.

Rezervasyon Talebi İçin...


Ücretsiz Muayene